VENTURE CAPITAL
Je rizikovejší avšak preukázateľne najvýkonnejší krátkodobý až strednodobý investičný nástroj kapitálového trhu. Dokáže prinášať i desaťnásobky vstupnej investície, v horizonte 1 až 10 rokov, no rovnako môže priniesť aj stratu.
Princíp venture capitálového investovania je jednoduchý:
Existuje množstvo zaujímavých a užitočných vynálezov, projektov, patentov a technológií, ktoré nikdy neboli realizované. Niektorí investori, či investičné spoločnosti tieto zaujímavé patenty a projekty cielene vyhľadávajú a s pomocou vlastného kapitálu, prípadne kapitálu od ďalších investorov, solventných ľudí, či inštitúciií, podporujú ich dokončenie a realizáciu.
Dokončené diela sa potom odpredajú zvyčajne za mnohonásobok ich vstupnej hodnoty.
Na zisku potom profitujú všetci tí, ktorí sa na realizovaných dielach finančne podieľali.
História venture capitálu.
Tento sektor funguje takmer 130 rokov. Asi prvá, historicky známa venture capitálová investícia, je vynález Röntgenovho prístroja v roku 1895.
Banky röntgen odmietli financovať.
Jeho realizáciu však podporili kolegovia, nadšenci a priatelia vynálezcu. Po dvoch rokoch bol prístroj dokončený. Výroba a predaj prístroja im priniesol vysoký zisk. Vývoj a výroba röntgenových prístrojov pokračuje i dnes a naďalej prináša zisky, aj keď dnes už iným investorom.
Venture capitál a jeho potenciál.
Pokiaľ sa medzi bežnými projektami vyskytne aj nápad, patent, či projekt s globálnym prínosom a využitím, ako sú napr APPLE, GOOGLE, FACEBOOK, UBER, či český AVAST, alebo liek na HIV, tak v takom prípade môžu byť zisky nevýčisliteľné !

Štatistika ukazuje, že medzi 100 projektami sa vyskytne aj jeden s takýto potenciálom, ktorý využívajú milióny ľudí na planéte.
Taký projekt sa nazýva "Unicorn" (jednorožec). Dokáže prinášať miliardové zisky.
Vysoká výnosnosť tohto sektoru je dôvodom, prečo venture kapitál vyhľadávajú solventní investori, a napriek vyššiemu riziku, držia časť svojho kapitálu práve v tomto sektore.
Dôvodom je, že "keď sa zadarí" tak prínos aj z pomerne nízkej investície pocíti investor veľmi výrazne.
Prístup k venturecapitálovým investíciam mali doposiaľ len veľmi solventní investori, pretože minimálna možná investícia, napríklad v Amerike, začínala na stovkách tisíc dolárov.

Ako funguje venture capital, konkrétny príklad:
Spoločnosť Uber bola založená v roku 2009. V tom istom roku spoločnosť získala počiatočnú investíciu (seed funding) vo výške 200 000 $.
V roku 2010 Uber získala investíciu 1.25 milióna $ a v roku 2011 ďalších 44.5 miliónov $ .
V júni 2014 spoločnosť Uber oznámila obdržanie finančných prostriedkov vo výške 1.2 miliardy dolárov a jej odhadovaná hodnota dosiahla 18.2 miliardy dolárov. Ďalšia investícia v lete činila 1.5 miliardy dolárov.
Začiatkom roku 2018 Softbank nakúpila od zakladateľa spoločnosti Uber Travis Kalanick 2.9 % akcií spoločnosti Uber za cenu 1.4 miliardy dolárov.
Riziko všeobecne.
Vždy a všade existuje riziko, že investor môže prísť o všetky peniaze. Finanční poradci sa toto často bránia otvorene povedať v strachu, že prídu o investora.
Áno, pravda je taká, že môžeme kedykoľvek prísť o všetky peniaze. Je jedno, či ich máme vo vrecku, doma v trezore, v nehnuteľnostiach, v investíciach, alebo garantované v tej najlepšej banke.
Vždy môžeme prísť o svoje peniaze. Taký je fakt !!! ...
Hlavnou účinnou ochranou peňazí je ich rozloženie do viacerých sektorov a nástrojov, čiže diverzifikácia.
Riziko venture capitalového investovania.
Aj vo venture capitálovom sektore v tom najpesimistickejšom prípade môže investor prísť o peniaze.
Môže sa stať, že sa nepodarí uskutočniť a predať žiadny z projektov. Úspešnosť tohto sektoru totiž najviac závisí od kvality projektov, a ich počtu. Pokiaľ všetko stojí len na jednom projekte, tak je riziko vysoké. Ak je však v portfóliu viacero projektov, úmerne sa znižuje riziko.
Rovnako záleží aj na kvalite projektu. Aká je jeho perspektíva využitia, aká je hodnota tímu, ktorý na ňom pracuje, prestíž, dopyt, alebo aj dopad na ekológiu, zdravie, či výživu ľudí, či globálne rozšírenie...
V tom optimistickejšom scenári môže investor získať už v priebehu krátkodobého až strednodobého investičného horizontu niekoľkonásobok svojej investície.
Aj pomerne malá investícia v tomto sektore stačí na to, že keď sa zadarí, tak to investor pocíti veľmi výrazne. To je dôvod, prečo solventní investori často využívajú tento sektor a časť svojích aktív držia práve v ňom.
Aj napriek výnosnosti tohto sektoru z hľadiska ochrany investícií, stále platí najdôležitejšie pravidlo a to je DIVERZIFIKÁCIA.